
Sønderjysk ettemærre
Mandag den 28. september kl. 14.30 i arkivet
Der bliver fortalt/læst sønderjyske historier, sunget sønderjyske sange, fortalt om det sønderjyske kaffebord, en lille dyst i sønderjyske ord og måske nogle opskrifter på sønderjyske kager
Der er gratis kaffe med brød, men det er IKKE sønderjysk kaffebord.

Fra fangelejr til fabrikant
onsdag den 7. oktober 2026 kl. 19.30 i Arkivet
Math. P. Høeg startede i 1911 selvstændig tømrer, snedker og murerforretning i Toftlund. Det gik godt for firmaet men 1. august 1914 kom 1. Verdenskrig. De fleste af de ansatte blev indkaldt til krigen og i febr. 1915 blev Math. P. Høeg også indkaldt. Efter uddannelse til militæret kom han til Østfronten i august 1915 og blev kort tid derefter taget til fange og blev dermed russisk krigsfange. Han oplevede krigens grusomhed og tiden som fange var hård og lang. Han kom først hjem i december 1919, 13 mdr. efter krigen var afsluttet.
I 1943 skrev Math. bogen "Jeg har ikke flere patroner" og ud fra den fortæller Anne-Grethe Petersen om de oplevelser han havde i 4 år.
Tilmelding er nødvendig på mail:
tlhf6520@gmail.com
Entre incl. kaffe m. brød: Kr. 50,- for medlemmer og kr. 100,- for ikke medlemmer.


Hitlers dødsgrupper - De danske bødler foredrag ved Simon Schultz van Engeland
Onsdag den 4. november kl. 19,30 i Arkivet
Forfatter og historiker Simon Schultz van Engeland fortæller om de danske mænd, der endte med at gøre tjeneste i Hitlers dødsgrupper under Anden Verdenskrig
På baggrund af ny forskning og unik adgang til arkivkilder i Tyskland, Østrig, USA, Israel og Danmark bringer historiker Simon Schultz van Engeland læseren og lytteren helt ind i maskinrummet på nazisternes drabsmaskine, som verden siden kom til at kende som Holocaust.
Folkemordet på seks millioner jøder, som de fleste forbinder med dødslejre som Auschwitz-Birkenau, havde nemlig sin begyndelse et andet sted. 1,5 millioner jøder blev myrdet ved det, der i den internationale historieforskning kaldes ”Holocaust med patroner”.
Før dødslejre som Auschwitz blev ”opfundet”, var nazisternes metode til "løsningen på det jødiske spørgsmål"; massehenrettelser ved nedskydning. Mænd, kvinder og børn blev ført til afsidesliggende områder og stillet op på række foran huller i jorden. De blev skudt og
begravet i hemmelige massegrave, og længe har eftertiden været uvidende om dette mørke kapitels enorme og ekstremt barbariske metoder.
I retsopgøret gik de fleste af gerningsmændene fri. Dem, der blev dømt, var næsten udelukkende tyske nazister. Det fulde omfang af disse forbrydelser er vi stadig ved at forstå, ligesom sammensætningen af gerningsmændene heller endnu ikke er afdækket.
Størstedelen af mændene i Hitlers dødsgrupper var tyske statsborgere, men ikke alle.
Ud af de omkring 6.000 danskere, der meldte sig frivilligt til tysk tjeneste under Anden Verdenskrig, hvoraf langt de fleste kom til at gøre tjeneste ved fronten i Waffen-SS, var der nemlig også et ukendt antal, der endte i dødsgrupperne - herunder også frivillige danske mænd fra Sønderjylland.
Tilmelding er nødvendig på mail:
tlhf6520@gmail.com
Entre incl. kaffe m. brød: Kr. 50,- for medlemmer og kr. 100,- for ikke medlemmer.


Æ Kleinbahn
Kaj Eskildsen Møller, Felsted fortæller og viser billeder om Æ Kleinbahn
Banen kom til Toftlund i 1904 og blev nedlagt i 1937.
Det ene billede er fra indvielsen i 1904 og det andet en billet fra den sidste togtur 24. juni 1939
Nedenunder et kort over Æ Kleinbahn og alle stationerne i Sønderjylland



Det 40 år siden Toftlund Lokalhistoriske Forening og Arkiv blev stiftet. Allerede i 1982 blev der stiftet en forening, men den dækkede den daværende Nørre-Rangstrup Kommune. Senere fandt man ud af at det var ikke hensigtsmæssig, området var for stort, det var ikke helt lokal. Bevtoft, Branderup, Arrild og Agerskov dannede deres egen Lokalhistoriske forening og Toftlund deres den 26. jan 1987
Det fejrer vi på arkivet med en udstilling om foreningens virke i de 40 år og inviterer alle til at komme og se resultatet
mandag den 25. jan. fra kl. 14.30 til 17.30
Der vil også være mulighed for at se i forskellige scrapbøger, billedbogen fra 100 års dagen for afstemningen 10. febr. 2020 og fra 4. majfesten 2025.
Vi serverer et glas portvin med småkager til
Vi er igen i gang med at rydde op på arkivet
Denne gang i ældre årgange af årsskrifterne fra 2014 – 2025 som vi har mange ekstra af
Hvis du/I er interesseret i nogen af dem, måske er de blevet væk, eller du først er blevet medlem senere end 2014 og har derfor ikke fået disse årgange – så grib er chancen nu.
Vi synes det er bedre de kommer ud og bliver læst, end de står og samler støv i vores kælder.

Hvis du ikke fik købt bogen om besættelsestiden i Toftlund, kan den fås ved henvendelse til:
Anne-Grethe Petersen
tlf. 20259513
mail tlhf6520@gmail.com
Pris 300 kr.+ evt. forsendelse
.jpg?etag=%2215f772-6853bfc1%22&sourceContentType=image%2Fjpeg&ignoreAspectRatio&resize=525%2B646&quality=85)